Aybars Arslan

Console.WriteLine("Hello World");

Git09- Github & Pushing Github Repo

Bugün githubın yapısından ve kullanılış amacından bahsedeceğiz. Sonrasında bir adet kodumuzu push ederek github hesabımızda oluşturduğumuz repomuza kullanıcıların erişimine açacağız.

Github Nedir ?

Gönderdiğiniz kodda, web üzerinde değişiklik yapıp bunu commitlemenize imkanı veren yazılımcıların kodlarını diğer insanların düzenlenmesine açtığı bir çeşit kod paylaşım sitesidir.

Şimdi nasıl github üzerinden bir repo oluşturacağımıza bakalım. Tabi öncelikle github’dan üyelik almayı unutmuyoruz. Sonrasında sağ üstte bulunan aşağıdaki ekran cıktısında gösterilan butona tıklayıp new repository diyoruz.

09git1

 

Sonrasında karşımıza gelen ekrandaki boşlukları isteğimiz doğrultusunda doldurarak devam ediyoruz.

09git2Create repository diyerek github üzerinde bir repo oluşturmuş oluyoruz. Sonrasında localimizdeki olan dosylarımızı Github üzerindeki repomuza aktarıyoruz (push ediyoruz)

git remote add githubRepo http://github.com/arslanaybars/FinikeWebSite.git

Brada githubRepo ismini, github üzerindeki repo ile senkron hale getiriyoruz.

git remote

Komutunu girdiğimizde bize repomuzun adı olan githubRepo çıktısını verdiğini görebiliriz. Sonrasında ise push komutu ile dosylarımızı github.com üzerinde bulunan adresimize aktarıyoruz(push).

git push -u githubRepo master

Yaptığımız işlemler aşağıdaki gibidir;

09git3

Artık repomuzu github üzerinde görebiliriz. Böylece kodumuzu açık bir şekilde sektördeki insanlar ile paylaşıyoruz. “Publish For World to See” 🙂

Ayrıca github üzerinden başka repolardaki kodları da inceleyebilir. Bilgisayarımıza pull (çekmek) edip geliştirebilir ve inceleyebiliriz.

Github is a cv for developer. 🙂

Paylaş !

2 thoughts on “Git09- Github & Pushing Github Repo

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir