Aybars Arslan

Console.WriteLine("Hello World");

Git05 – Dosya Üzerinde Yapılan Değişiklikleri Görme

Merhaba arkadaşlar bu yazımda Repomuzdaki dosya ile localde oluşturduğumuz dosya arasında değişiklikleri nasıl gördüğümüzden bahsedeğim.

Üzerine çalıştığımız dosya üzerinde değişiklik yaptığımız ve bunu commit etmediğimiz müddetce repomuzda eski versiyonunun bulunduğunu biliyoruz. Şimdi versiyonlar arası farkın nasıl gerçekleştiğini göreceğiz.

Örneğimizi için ben first.txt dosyamızın içeriğini “Değişiklik yapıldı…” olarak değiştiriyorum ve komutumu giriyorum.

git diff

Evet arkadaşlar git diff komut ile main dosyamız(güncel çalıştığımız dosya) ile repomuzda commit edilmiş dosya arasındaki farkı görebiliyoruz.

05git1Ekran görüntüsünde git diff komutundan sonra karşımıza gelen cevapları görüyoruz.

1 ile işaretlenen alan bize nerelerde değişiklik yapıldığını belirtiyor. -1,2 satır sayılarından 2 satırın değiştiğini +1 ise yeni versiyona 1 farklı satır eklendiğini belirtiyor.

2 ile işaretlenen alan yani kırmızı yazılar bize eski versiyon yani an itibariyle repodaki first.txt içeriğini göstermekte.

3 ile işaretlenen alan yani yeşil yazılar bize şuan üzerinde değişiklik yaptığımız dosyanın son halini göstermekte.

Eski versiyonu tekrar commit ederek repomuzu güncel hale getirebiliriz. Bunun için bilindiği gibi. Sırasıyla Aşağıdaki komutları girebiliriz.

 

git add first.txt
git commit -m "Degisikligimizi commit ediyor ve repoya alıyoruz."

Sonrasında tekrar git diff komutunu girdiğimizde hiç bir cevap ile karşılaşmıyoruz. Bu bize repositorymizdeki dosya ile localde çalıştığımız dosyanın aynı olduğunu belirtmekte.

Şimdi ise staging(Depo Alanı) ile Repomuz arasındaki dosya farkını göreceğiz. Tekrar first.txt dosyamı değiştirerek(modife) başlıyorum.

git add first.txt

Komutu ile değiştirdiğim first.txt dosyasını depo alanına(Staging Area) taşıyorum. Şimdi git diff komutu girdiğimde bir cevap göremiyorum yani repo ile localde bir değişiklik yokmuş gibi davranıyor. Henüz first.txt dosyamızı commit etmediğimiz için bu dosyanın henüz repoda olmadığını da biliyoruz.
Ancak aşağıdaki komut ile Depo Alanı ve Repo arasındaki farkı görebiliyoruz;

git diff --staged

Ekran görüntüsü ile yazılan komutları ve alınan cevapları görebiliriz

05git2

İyi çalışmalar 🙂

Paylaş !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir