Aybars Arslan

Console.WriteLine("Hello World");

Git01 – Git Kurulumu

Merhaba arkadaşlar, bugünden itibaren git versiyon yönetim sistemini sizlere anlatmaya çalışacağım. Anlatırken thenewbostonun tutoriallerinden yararlanacağım.

Öncelikle git nedir ?
Git dosyalarımızın(.txt, .c veya kurumsal çaplı projelerimizde) güncellemelerinin tarihçesini kayıt altına alan versiyon yönetim sistemidir. Böylece dosyalarımızı istediğimiz zamandaki formatına git sayesinde ulaşabilmemiz sağlanılmaktadır. Dosyalarımızı kopyalamadan bize güncellenen dosyamıza ulaşmamızı sağlar. Elbette ki kopyalayadabiliriz fakat bu gereksiz dosya ve kafa karışıklığından başka bir şey olmaz mesela proje.txt, proje_2.txt, final_proje_2.txt, valla_final_proje_2.txt vs vs vs.. git bizi bu karışıklıktan kurtarıyor.

gS02U9e

Git Kurulumu;

* Google’a download git yazıp aratarak git versiyon yönetim sistemini indirmemiz mümkün. Büyük ihtimal git download aratmasından sonra kendinizi aşağıdaki sitede bulacaksınız. 🙂 if(true){ sys(“dogru adres”);}
http://git-scm.com/downloads indiriyoruz.

* Ben windows kullandığım için, indirdiğimiz executable olan exe dosyasını yönetici olarak çalıştırarak kuruluma başlıyorum.
lisans işlemini onaylayarak next ile devam ediyoruz..

*Git’i kurmak istediğimiz dizini seçiyoruz.
01git1

 

next -> next -> next

*Git Bash is cool 🙂
01git2

 

Next diyerek kuruluma devam ediyoruz.

*Kurulum tamamlandıktan sonra başlat menümüzden Git Bash dosyasını masa üstüne kısayol olarak gönderiyorum çünkü ilerleyen günlerde sıkça kurcalayacağız.

*İlk git komutumuzu girip bu yazımı bitirmek istiyorum. 🙂

git --version

01git3

 

TheNewBoston Git Tutorials

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Paylaş !

,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir