Aybars Arslan

Console.WriteLine("Hello World");

Android02 – Sdk Kurulumu ve Proje Oluşturma

Merhaba arkadaşlar bu yazımda Android geliştirme için kurmak zorunda olduğumuz Android Sdk(Android Software Development Kit) kurulumundan ve proje oluşturmadan bahsedeceğim.

SDK Kurulumu

Android Studio IDE’mizi kurduktan sonra. İlk çalıştırma için exe dosyamızı yönetici olarak çalıştırmalıyız ki configure sekmesinde bir izin problemiyle karşılaşmayalım. Android Studio’yu yönetici olarak çalıştırdıktan sonra. Configure butonuna tıklıyoruz.

02android1

Sonrasınde Android Sdk diğerek Sdk Managerimizi çalıştırıyoruz.

Android Sdk

Android Sdk Managerimiz ile geliştirme yapacağımız android sürümlerini seçiyoruz ve install packages click. Önerilen 9 paketi kurmanız size yeterli olacaktır.

Android Sdk

Lisanları kabul ettikten sonra kurulumun sonlanmasını bekliyoruz. 🙂

 Android Studio İle Proje Oluşturma

*Android projesi oluşturmak için öncelikle Quick Start menüsünden Start a new Android Studio project diyoruz.

*Gelen create new project penceresinde application name, domain (package) name ve project location path adresini belirliyoruz.02android4Application name : Uygulamamızın Google Play’de görünecek adı.

Domain name (Packages Name) : Uygulamamızın Google Play altında görüneceği isimdir. Google Play de her paket ismi altında yalnız bir uygulama olabilir yani koyacagımız paket ismi eşsiz ( daha önce kullanılmamış) olmalıdır.

Project location : Projemizin kayıt edileceği yer.

Aşamaları tamamladıktan sonra next butonu ile devam edebiliriz.

*Sonraki aşamada android uygulamamızı ne tür cihazlar için geliştireceğimizi seçiyoruz.Tv, Wear veya Phone,Tablet gibi, biz Phone ve Tablet için geliştireceğimiz için onu seçiyoruz. Minimum SDK olarak cihazların %90’ını kapsayan API 14’ü seçiyoruz ve devam ediyoruz.

Ardından Uygulamamızın ilk Activitysini seçiyoruz. Biz şimdilik Blank Activity ile başlıyoruz. Ardından bu Activitymizin adını, xml adını ve başlığını belirliyoruz.

Finish butonu ile ise ilk projemizi oluşturmuş oluyoruz. 🙂

*** Derslerimiz’de AVD(sanal makina) yerine genymotion kullanacağım. Kurulum hakkında bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz. İsteyen sanal cihaz ile devam edebilir. 🙂

 

 

 

Paylaş !

, , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir